Splatnost

Splatnost je jeden z důležitých charakteristických prvků každé faktury. Jde o datum nebo časové období, do kdy má odběratel povinnost za odebrané služby či zboží zaplatit. Poslední data ukazují, že průměrná splatnost faktury se pohybuje v České republice kolem 52 dní a podle standardní smluvní dohody je případná pozdní platba penalizovaná pokutou nebo úrokem navíc.

Občanský zákoník stanovuje, že maximální splatnost faktury je stanovena na 60 dní. Pokud se však obě strany vzájemně a ve shodě dohodnou, je možné tuto splatnost ještě navýšit. Lhůta začíná běžet ve chvíli, kdy je faktura doručena konečnému odběrateli.

Správná splatnost faktur je velmi důležitou podmínkou pro správné řízení Vašeho cash flow. Zkracuje faktoring, a tedy postoupení pohledávek faktoringové společnosti. Splatnost faktur je vhodné mít co možná nejnižší, a proto je třeba v některých případech o splatnosti také dobře vyjednávat. fake rolex watch

V nevýhodné pozici jsou hlavně malí živnostníci a menší a střední podniky, které čelí velké konkurenci ze strany velkých dodavatelů.

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit? Objednat pokladnu?

Budeme Vás co nejdříve kontaktovat zpět.


    * Všechny položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání kontaktního formuláře.