Home » Slovník obchodních pojmů » Daňové identifikační číslo

Daňové identifikační číslo

Daňové identifikační číslo je unikátní označení přidělené fyzickým nebo právnickým osobám v České republice pro účely identifikace v daňovém systému. Jedná se o důležitý identifikační prvek, který finanční úřad jako správce daně uděluje daňovým subjektům.

DIČ je využíváno všemi subjekty, které mají povinnost platit daně nebo mají jakoukoli další souvislost s daňovým systémem. Hlavním účelem DIČ je identifikovat poplatníky v rámci daňového systému. Umožňuje efektivní sledování plateb daní či evidence příjmů a výdajů.

DIČ se skládá z kombinace číslic a písmen, které mají své konkrétní významy. První dvě číslice udávají příslušnou zemi (CZ), která DIČ vydal. Další číslice slouží pro identifikaci konkrétního poplatníka.

DIČ tedy v podmínkách České republiky obsahuje kód státu a kmenovou část, jež tvoří obecný identifikátor. U fyzické osoby jde nejčastěji o rodné číslo, u právnické osoby o identifikační číslo.

Neplatné nebo neoprávněné užívání DIČ může mít vážné právní důsledky. Je proto důležité chránit svoje DIČ a neposkytovat jej neoprávněným osobám. DIČ je také součástí elektronického podpisu, který zajišťuje bezpečnost a autentičnost elektronických dokumentů v daňovém procesu.

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit? Objednat pokladnu?

Budeme Vás co nejdříve kontaktovat zpět.


    * Všechny položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání kontaktního formuláře.