Home » Slovník obchodních pojmů » Daňově uznatelný základ

Daňově uznatelný základ

Živnostníci se během své profesní kariéry musí zaobírat problematikou takzvaných daňově uznatelných nákladů. Podle současné legislativní teorie jde o takový výdaj, který slouží k zajištění, dosažení nebo k udržení zdanitelných příjmů.

V případě shrnutí tak jde o takové výdaje, které souvisí s chodem firmy a schopností vydělávat další peněžní prostředky. Na podnikatele však spadá povinnost, že musí prokázat, kdy, komu a kolik zrovna zaplatili. Z tohoto důvodu tak je nutné uvést, že jde hlavně o smlouvu nebo třeba fakturu.

Jsou však i takové náklady, které nejsou daňově uznatelné. Jde kupříkladu o nejrůznější smluvní pokuty a jiné penále. Zároveň se jedná o dary nebo náklady na reprezentaci. Některé výdaje jsou oproti tomu zdanitelné jen do výše souvisejícího příjmu, jako jsou manka, nebo škody.

Jiná situace panuje také kolem pracovních a sociálních podmínek zaměstnanců, finančního leasingu nebo ve vztahu k odpisům dlouhodobému majetku. Ty jsou daňově uznatelné tak, jak stanovují konkrétní podmínky v zákoně o dani z příjmu.

Pro některé živnostníky a podnikatele je v mnoha případech jednodušší tyto starosti přehodit na specializovaného daňového poradce nebo účetní, který mohou s daňovou uznatelností snadno pomoci. Nejedná se totiž o zrovna lehkou problematiku, která může kdekomu způsobit i velké trápení.

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit? Objednat pokladnu?

Budeme Vás co nejdříve kontaktovat zpět.


    * Všechny položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání kontaktního formuláře.