Home » Slovník obchodních pojmů » Datová schránka

Datová schránka

Datová schránka. Jeden z nejnovějších nástrojů, který je v České republice k dispozici. Jde o důsledek postupující digitalizace, která má vést k celkovému urychlení komunikace, a to i s veřejnými složkami. Jde o velkou konkurenci České pošty, která by mohla v důsledku toho čelit velkému propadu tržeb. Své plusy i minusy má i pro podnikatele v gastronomii.

Jde o elektronický nástroj, který slouží ke komunikaci a výměně dokumentů mezi subjekty v České republice. Veřejné složky uvádí, že jde o bezpečný nástroj, který umožňuje podnikatelům a dalším právnickým osobám přijímat, odesílat a uchovávat různé formy elektronických dokumentů. Datová schránka je povinná pro určité kategorie subjektů, a to zejména pro právnické osoby, živnostníky a veřejné instituce. A to poměrně nově, se zavedením její povinnosti totiž poměrně nedávno přišla Fialova vláda, a to konkrétně ministr vnitra Vít Rakušan, který je za její implementaci do praxe odpovědný.

Výhody datové schránky

Výhody datové schránky jsou pro podnikatele na jednu značné. Datová schránka funguje jako prostředník mezi podnikateli a různými úřady, jako je Finanční úřad, Obchodní rejstřík, Úřad práce a další. Díky datové schránce mohou podnikatelé přijímat důležité dokumenty v elektronické podobě. To usnadňuje a urychluje administrativní procesy a snižuje náklady spojené s tiskem, posíláním a archivací papírových dokumentů.

Další výhodou datové schránky je, že umožňuje podnikatelům přijímat různé elektronické formuláře, žádosti a podání, které jsou vyžadovány při podnikání. Tím se eliminuje nutnost fyzicky navštěvovat úřady a osobně vyřizovat různé administrativní záležitosti. Podnikatelé mohou například elektronicky podávat žádosti o různé povolení, registrační formuláře, žádosti o dotace nebo o změny v obchodních společnostech. Datová schránka tak podnikatelům ulehčuje komunikaci s veřejnou správou a zjednodušuje byrokratické postupy.

Další významnou funkcí datové schránky je možnost elektronického podpisu dokumentů. Podnikatelé mohou elektronicky podepisovat své dokumenty pomocí kvalifikovaného elektronického podpisu, který má stejnou právní hodnotu jako klasický podpis.

Nevýhody datové schránky

Platí ale, že v souvislosti s datovou schránku existují i četná negativa. Datová schránka kupříkladu vyžaduje určité náklady spojené s jejím provozem. Podnikatelé musí platit poplatky za vedení schránky v případě, že chtějí užívat její výhody v podobě neomezené kapacity.

Mezi další nevýhody je možné uvést to, že datová schránka přináší povinnost podnikatelům dodržovat stanovené lhůty pro doručování a přijímání dokumentů. Nenalezení nebo nesprávné otevření dokumentu v datové schránce může mít právní následky a způsobit problémy pro podnikatele.

Pro mnoho podnikatelů může být používání datové schránky složité. Vyžaduje to znalost specifických postupů a pravidel pro správu dokumentů, elektronické podpisy a ověřování. Zvlášť pro starší generace tak může jít o složitý nástroj, který nemusí v praxi dostatečně ovládat.

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit? Objednat pokladnu?

Budeme Vás co nejdříve kontaktovat zpět.


    * Všechny položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání kontaktního formuláře.