Deflace

Deflaci je možné jednoduše řečeno definovat jako snižování cenové hladiny. Jde vlastně o opak inflace. Pro ekonomiku je ale deflace nebezpečná, neboť dochází ke snižování cen zboží a služeb v ekonomice. Pro spotřebitele je tato situace mnohdy výhodná, ale firmy musí myslet na to, že kvůli působení deflace přichází o tržby.

Centrální banky se snaží, aby se deflace v ekonomice vůbec nevyskytovala. Odborníci totiž opakovaně upozorňují na to, že deflace může být pro národní hospodářství velký problém. Firmám kvůli nim klesají tržby a mnohdy tím může být nastartován až nebezpečně dlouhý řetězec problémů.

Kvůli nižším tržbám se totiž mohou následně snižovat mzdy a nebo může docházet k růstu nezaměstnanosti. Je na každém podnikateli, jak se k působení deflace vlastně postaví. Není však vhodné ji brát na lehkou váhu.

Ve světě sice není deflace obvyklá, na druhou stranu není ani výjimečná. Evropské státy na Západě se mírnou mírou deflace potýkaly kolem roku 2010. Deflaci ale zažívalo třeba i Japonsko, a to kolem devadesátých let minulého století.

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit? Objednat pokladnu?

Budeme Vás co nejdříve kontaktovat zpět.


    * Všechny položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání kontaktního formuláře.