Inflace

Inflace je zvýšení cen zboží a služeb v ekonomice během určitého období. Inflace způsobuje, že peníze ztrácejí svou kupní sílu. Jedním z nejběžnějších způsobů měření inflace je tzv. inflační míra, což je procentuální změna cenové hladiny v určitém časovém období.

Jde o složitý ekonomický jev, který může mít různé důsledky pro jednotlivé sektory ekonomiky. Centrální banky se snaží udržovat inflaci na stabilní úrovni, na příkladu z let 2021, 2022 a 2023 ale vidíme, že ne vždy se to podaří. Vývoj inflace a její dopady je důležité sledovat, a to nejen pro ekonomy, ale i pro každodenní spotřebitele i firmy.

Právě podniky by totiž měly reagovat na chování svých klientů. Inflace totiž do velké míry požírá nakumulované úspory a kvůli jejímu působení musí subjekty mnohdy měnit své dosavadní návyky.

Velmi často se kupříkladu stává, že spotřebitelé i firmy kvůli působení inflace omezují svou poptávku, a to z důvodu obav z budoucnosti, anebo protože jednoduše řečeno mají hluboko do kapsy. Reakce prodávajícího či vyrábějícího podniku ale nesmí v takové situaci dlouho trvat, jinak se vystavuje riziku vzniku obrovských nákladů i ztrát.

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit? Objednat pokladnu?

Budeme Vás co nejdříve kontaktovat zpět.


    * Všechny položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání kontaktního formuláře.