Home » Slovník obchodních pojmů » Pracovní smlouva a její náležitosti

Pracovní smlouva a její náležitosti

Pracovní smlouvu je možné jednoduše definovat jako dohodu zaměstnance a zaměstnavatele. Její formu upravují platné právní předpisy, a to konkrétně Zákoník práce. Jde o dvoustranné právní jednání, které vede k založení pracovního poměru. I pracovní smlouva však musí obsahovat podstatné náležitosti, na které by se nemělo zapomínat.

O jaké jde? V prvé řadě se mezi ně řadí druh práce. Při její tvorbě se ale nesmí zapomenout ani na místo práce i na den, kdy má zaměstnanec poprvé do práce nastoupit.

Osoba, jež má tvorbu pracovní smlouvy v dané firmě na starosti, by neměla zapomenout na to, že druh práce musí být vymezen dostatečně konkrétně. Takových druhů může být samozřejmě i více, ale je potřeba myslet na to, že zaměstnanec může v praxi pro zaměstnavatele činit pouze to, co se v takové pracovní smlouvě nachází.

Základním pravidlem je, že zaměstnanec nesmí pro jednoho zaměstnavatele vykonávat stejný druh práce ve více základních pracovněprávních vztazích.

V praxi obsahují pracovní smlouvy i další náležitosti. Jde třeba o zkušební dobu, mzdu nebo dobu trvání takového pracovního poměru. Je ale potřeba myslet na to, že žádná z uvedených náležitostí se neřadí mezi ty podstatné, a proto by taková pracovní smlouva byla v praxi platná i bez nich.

Kontaktní formulář

Potřebujete poradit? Objednat pokladnu?

Budeme Vás co nejdříve kontaktovat zpět.


    * Všechny položky označené hvězdičkou je nutné vyplňit pro správné odeslání kontaktního formuláře.